beyerdynamic DT-297-PV/80 MKII
Professional music gear - detailed information and where to buy
beyerdynamic DT-297-PV/80 MKII
beyerdynamic
DT-297-PV/80 MKII
4.6 Expert Rating
Product Info
Article Number: 242956
Model: DT-297-PV/80 MKII
* Prices may vary. Check retailer for current pricing and availability.
Product Description
*Headphones:*
  • Dynamic
  • closed
  • Circumaural
  • Nominal impedance: 80 Ohm
  • Frequency range: 10 - 30
  • 000 Hz
  • Sound pressure level: 100 dB
*Microphone:*
  • Condenser microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Frequency range: 40 - 20
  • 000 Hz
  • Nominal impedance: 300 Ohm
  • Phantom power: 12 - 48V
  • required
  • Incl. Windshield
*Note: Cable is not included, please order separately!*
PROS
  • • Robust build quality; metal headband and durable plastic housing
  • • Clear, intelligible microphone with excellent off-axis rejection
  • • Comfortable circumaural design for extended wear during long sessions
  • • Dynamic headphone drivers offer good isolation and accurate monitoring
CONS
  • • Requires phantom power, limiting compatibility with some devices
  • • No included cable adds to the overall cost and setup complexity
  • • 80 Ohm impedance can be challenging to drive without a dedicated amp
Product Video
Key Features
Type Closed-back circumaural headset
Mic Pattern Cardioid
Connection XLR (microphone), 3.5mm (headphones)
Cable Length Approximately 6 ft (1.8 m)
Weight 240 g
Similar Products
Ampeg RB-115 Bundle - Solid-State Bass Combos
Ampeg RB-115 Bundle
Solid-State Bass Combos
4.9 Expert Rating
Mackie Thump 210/115s Power Bundle - Band PA Sets
Mackie Thump 210/115s Power Bundle
Band PA Sets
4.7 Expert Rating
DAS Audio EVENT-M210A-230 - Active Stage Monitors
DAS Audio EVENT-M210A-230
Active Stage Monitors
Active 3-Way Stage Monitor, Equipped with: 2 x 10" low-midrange drivers and 1.75" HT...
4.8 Expert Rating
DAS Audio EVENT 12x28A/4x118A Bundle - Line Arrays
DAS Audio EVENT 12x28A/4x118A Bundle
Line Arrays
4.6 Expert Rating
Line6 Pod GO Bundle - Guitar Multi Effects
Line6 Pod GO Bundle
Guitar Multi Effects
4.8 Expert Rating
Applause Jump Dark Matter - Other Acoustic Guitars
Applause Jump Dark Matter
Other Acoustic Guitars
Acoustic Guitar with Pickup, Type: OM with cutaway, Top: Solid European spruce, Back and...
DAS Audio EVENT-218A - Active Subwoofers
DAS Audio EVENT-218A
Active Subwoofers
Active Riggable 2x18" Subwoofer, Power: 1800 W RMS, 3600 W peak, Class-D amplifier, Max SPL: 140...