beyerdynamic DT-297-PV/250 MkII
Professional music gear - detailed information and where to buy
beyerdynamic
DT-297-PV/250 MkII
4.8 Expert Rating
Product Info
Article Number: 242955
Model: DT-297-PV/250 MkII
* Prices may vary. Check retailer for current pricing and availability.
Product Description
*Headphones:*
  • Dynamic
  • closed
  • Circumaural
  • Nominal impedance: 250 Ohm
  • Frequency range: 10 - 30
  • 000 Hz
  • Sound pressure level: 100 dB
*Microphone:*
  • Condenser microphone
  • Polar pattern: Cardioid
  • Frequency range: 40 - 20
  • 000 Hz
  • Nominal impedance: 300 Ohm
  • Phantom power: 12 - 48V
  • required
  • Incl. Windshield
*Note: Cable is not included, please order separately!*
PROS
  • • Robust gooseneck offers precise mic positioning for clear communication
  • • Closed-back design provides excellent isolation, minimizing bleed
  • • Cardioid mic pattern effectively rejects background noise
  • • 250 Ohm headphones deliver detailed audio with ample headroom
CONS
  • • Requires phantom power, limiting compatibility with some devices
  • • Cable not included; adds to the overall expense and setup complexity
  • • The weight (240g) can become fatiguing during extended use
Product Video
Key Features
Type Headset combo (Headphones & Microphone)
Mic Pattern Cardioid
Connection XLR (Microphone), 3.5mm (Headphones)
Cable Length N/A (Cable sold separately)
Weight 240 g
Similar Products
Ibanez GRG320FA-TVT - ST Style Guitars
Ibanez GRG320FA-TVT
ST Style Guitars
Electric Guitar, Body: Poplar, Top: Basswood with Art Grain in flamed maple look, Bolt-on neck:...
4.4 Expert Rating
Mackie Thump 210/115s Basis Bundle - Band PA Sets
Mackie Thump 210/115s Basis Bundle
Band PA Sets
4.4 Expert Rating
Manuel Rodriguez Superior Anniversario 120 J-SB - 4/4 Size Classical Guitars
Manuel Rodriguez Superior Anniversario 120 J-SB
4/4 Size Classical Guitars
Classical Guitar, Special model for the anniversary of Guitarras...
4.6 Expert Rating
DAS Audio EVENT-118A - Active Subwoofers
DAS Audio EVENT-118A
Active Subwoofers
Active Riggable 18" Subwoofer, Power: 1000 W RMS, 2000 W peak, Class-D amplifier, Max. SPL: 134...
4.5 Expert Rating
Thomann Home Studio Bundle - Studio Packages
Thomann Home Studio Bundle
Studio Packages
4.3 Expert Rating
Ampeg RB-112 Bundle - Solid-State Bass Combos
Ampeg RB-112 Bundle
Solid-State Bass Combos
Manuel Rodriguez Superior Flamenco Sabicas C3-F - Flamenco Guitars
Manuel Rodriguez Superior Flamenco Sabicas C3-F
Flamenco Guitars
Flamenco Guitar, Top: Solid European Carpathian spruce, Back and...
4.7 Expert Rating
Waves eMotion LV1 Classic Case Set - Digital Mixers
Waves eMotion LV1 Classic Case Set
Digital Mixers
4.7 Expert Rating
Frequently Asked Questions
While the sound quality is good, the 250 Ohm impedance means they require a decent headphone amp to really shine; they're best suited for professional monitoring, not casual enjoyment.