the box CL 110/118MKII Power Bundle
Professional music gear - detailed information and where to buy
the box
CL 110/118MKII Power Bundle
4.7 Expert Rating
Product Info
Article Number: 350779
Brand: the box
Model: CL 110/118MKII Power Bundle
* Prices may vary. Check retailer for current pricing and availability.
Product Description
*Bundle offer comprising*, 2x the box CL 118 Sub MK II
  • *Active 18" Subwoofer*
  • Power: 350 W RMS / 700 W Peak + 2x 220 /500 W RMS / Peak for the Top speakers
  • Peak SPL: 124 dB
  • Internal crossover
  • Frequency range: 33 - 110 Hz
  • Input: 2x XLR
  • 2x 1/4" jack
  • Outputs: 2x Speaker Twist
  • PU Coated
  • Butterfly handles
  • Transport wheels
  • Dimensions: 540 x 620 x 660 mm
  • Weight: 47 kg
  • Optional cover: Article Nr #385909#
  • the box CL 110 Top MK II
  • *Passive Full-Range Loudspeaker*
  • Mounting: 10" + compression driver
  • Power handling: 200 W RMS
  • 800 W peak
  • Dispersion angle: 90° x 60°
  • Impedance: 4 Ohm
  • Maximum level: 120 dB
  • Frequency range: 90 - 19
  • 000 Hz
  • Speaker Twist connection socket
  • Material: MDF wood
  • Stand flange mount
  • Dimensions (W x D x H): 320 x 265 x 460 mm
  • Weight: 11 kg / pair 22 kg
  • Surface: Black Textured Lacquer
  • Priced per pair
  • Suitable cover: Article no. #385912# (not included)
  • 2x Millenium BS-2001 S MK II
  • *Distance Rod*
  • For satellite systems
  • Made of metal
  • Height adjustable: approx. 935 - 1485 mm
  • Colour: Black
  • Diameter: 35 mm
  • Weight: 2.4 kg
  • Made in Germany
  • 2x the sssnake SLL21502
*Professional Speaker Cable*, Length: 2 m, Speaker Twist - Speaker Twist, Neutrik connectors, Cross-section: 2 x 1.5 mm², Colour: Grey
PROS
  • • Robust MDF construction offers excellent resonance damping and durability
  • • The 18-inch subwoofer delivers a surprisingly tight and controlled low end
  • • High peak SPL of 124 dB ensures powerful projection for larger venues
  • • Speaker Twist connections simplify speaker linking and signal routing efficiently
CONS
  • • Significant weight makes transport challenging without assistance or dedicated equipment
  • • Passive top speakers require separate amplifier power for full functionality
  • • Limited mixer channels restrict complex routing and signal processing options
Product Video
Key Features
Total Power 1700 W RMS / 3400 W Peak
Components 2x CL 118 Sub MK II + 2x CL 110 Top MK II
Mixer Channels 2 XLR/1/4in jack (per sub)
Subwoofer 18in Active Subwoofer, 350 W RMS
Connections XLR, 1/4in jack, Speaker Twist
Weight 188 kg
Similar Products
Manuel Rodriguez Superior Flamenco Sabicas C3-F - Flamenco Guitars
Manuel Rodriguez Superior Flamenco Sabicas C3-F
Flamenco Guitars
Flamenco Guitar, Top: Solid European Carpathian spruce, Back and...
4.7 Expert Rating
Behringer WING Compact Flyht Pro Bundle - Digital Mixers
Behringer WING Compact Flyht Pro Bundle
Digital Mixers
Mackie Thump Go Bag Bundle - Battery Powered Speaker Systems
Mackie Thump Go Bag Bundle
Battery Powered Speaker Systems
4.4 Expert Rating
Ampeg RB-112 Bundle - Solid-State Bass Combos
Ampeg RB-112 Bundle
Solid-State Bass Combos
4.4 Expert Rating
Mackie Thump 212/115s Basis Bundle - Band PA Sets
Mackie Thump 212/115s Basis Bundle
Band PA Sets
4.9 Expert Rating
Thomann Home Studio Bundle - Studio Packages
Thomann Home Studio Bundle
Studio Packages
4.3 Expert Rating
DAS Audio EVENT-118A - Active Subwoofers
DAS Audio EVENT-118A
Active Subwoofers
Active Riggable 18" Subwoofer, Power: 1000 W RMS, 2000 W peak, Class-D amplifier, Max. SPL: 134...
4.5 Expert Rating
DAS Audio EVENT-M210A-230 - Active Stage Monitors
DAS Audio EVENT-M210A-230
Active Stage Monitors
Active 3-Way Stage Monitor, Equipped with: 2 x 10" low-midrange drivers and 1.75" HT...