Seeburg Acoustic Line K24/K1801 Highpower Flying
Professional music gear - detailed information and where to buy
Seeburg Acoustic Line
K24/K1801 Highpower Flying
4.8 Expert Rating
Product Info
Article Number: 559533
Model: K24/K1801 Highpower Flying
Category: DJ PA Sets
* Prices may vary. Check retailer for current pricing and availability.
Product Description
*Bundle offer comprising*, 4x Seeburg Acoustic Line K24 dp 90°
  • *Active HiMid Speaker*
  • Speakers: 2x 12"/1.4"
  • Power: 2400/700 Watt RMS (LF/HF)
  • SPL: 140 dB
  • 32-bit DSP
  • 24 bit/96 kHz AD/DA converters
  • Frequency range: 75-19000 Hz
  • Coverage: 90° x 50°
  • 1 XLR input
  • 1 XLR output
  • 1 PowerTwist input
  • 1 PowerTwist output
  • 5x M10 / 4x 6mm rigging points
  • 35 mm Speaker stand flange mount
  • Dimensions (H x W x D): 700 x 420 x 460 mm
  • Weight: 37 kg
  • 4x Seeburg Acoustic Line K Sub 1801 dp
  • *Active High-Performance Subwoofer with DSP*
  • With single-channel amplifier electronics with DSP
  • Bass reflex cabinet
  • Speaker: 1x 18" woofer
  • Power: 1500 W AES (single mode)
  • 2400 W AES (dual mode)
  • 4 Ohm HiMid/Sub Class-D amplifier with DSP controller
  • Max. SPL: 137 dB
  • Frequency range: 35 - 100 / 120 / 140 Hz
  • 4 Presets
  • Switchable cardioid preset
  • 24-bit / 96 kHz AD/DA converter
  • DSP with DPLMx FPGA processing 32-bit floating point
  • XLR in/thru
  • Power Twist in/thru
  • Ethercon
  • Speaker Twist NL4 out
  • 4 Carrying handles
  • 2x M20 thread
  • Compatible with SEEBURG Networkmanager
  • Audio over IP according to AES 67
  • Housing material: Baltic birch multiplex with polyurea coating
  • Dimensions (W x D x H): 512 x 560 x 698 mm
  • Weight: 45.0 kg
  • Colour: Black
  • 4x Seeburg Acoustic Line K Sub 1801
  • *Passive 18" Subwoofer*
  • Speaker: 1x 18" woofer
  • Power rating: 1500 W AES
  • 4500 W peak
  • Impedance: 8 Ohm
  • Max. SPL: 137 dB
  • Frequency range: 33 - 180 Hz
  • 2 Speaker Twist NL4
  • 2 Carrying handles
  • M20 thread
  • Weight: 42.5 kg
  • Colour: Black
  • 8x Seeburg Acoustic Line Wheelboard K Sub 1801
*Castor Board*, For Seeburg K Sub 1801 and K1801 dp, 2x Seeburg Acoustic Line K24 Flying Cradle
*Flying Cradle*, For vertical flying, Suitable for max. 3 pieces K24 among each other, Incl. 1x 6 x 25 mm Ball Lock Pin and 1x Steel Rope, 8x Seeburg Acoustic Line Cover K Sub 1801/WB
  • *Protective Cover*
  • For Seeburg K 24 and K24 dp
  • Padded
  • Version without wheelboard
  • 2x Stairville Power Twist Link Cable 10
*Power Twist Link Cable 10.0 m*, Length: 10 m, NC3FCA blue - NC3FCB blue/grey, Rubber cable H07RN-F 3G 1.5 mm², 2x Cordial CPM 10 FM-Flex
  • *Prof. Microphone Cable*
  • Length: 10 m
  • CMFLEXX 222 meterware
  • 0.22 mm²
  • Conductor resistance: 85 Ohm/km
  • Diameter: 6.15 ± 0.2 mm
  • NEUTRIK XLR female black / XLR male black
  • 2x Stairville Rigging Sling Steel 2m MK2
  • *Stairville round rigging sling MK2 with Steel core
  • 2 m*
  • RSE-SRS round rigging sling with steel cable insert
  • Following EN 1492-2 and EN 13414-2 safety factor 5
  • 2 m circumference = 1 m usable length
  • Max load: 2000 kg
  • Minimal edge radius: 6 mm
  • Black polyester sheathing
  • Various applications when dealing with stage equipment
  • Control window for check ups of the cable
  • 4x Stairville Power Twist Link Cable 1
*Power Twist Link Cable*, Length: 1 m, NC3FCA blue - NC3FCB blue / grey, Rubber cable H07RNF 3G 1.5 mm², 4x pro snake TPL-4 1,5 LL
  • *High Quality Speaker Cable*
  • Speaker Twist - Speaker Twist
  • 4 x 2.5 mm²
  • 2 x Neutrik NL4FX Speaker Twist connectors
  • 4-Pin assigned
  • Length: 1.5 m
  • 2x Stairville Shackle 2
  • 75t long
  • *Shackle*
  • Long version
  • Designed for flying frame A10LA (# 313502)
  • Stainless steel shackle with 31 mm opening
  • Bolts: 16 mm
  • Load-bearing capacity: 2.75 tonnes
  • Breaking point: 12 tonnes
  • 6x pro snake 17840
*High Quality Microphone Cable*, Profile: 2 x 0.22 mm², With Neutrik XLR male/female connectors, Colour: Black, Length: 3 m, Made in Germany
PROS
  • • K24’s 32-bit DSP offers exceptional dynamic range and clarity.
  • • K1801 sub’s dual mode provides adaptable power for varied venues.
  • • Robust construction with ample rigging points for safe, stable flying.
  • • Class-D amplification ensures efficiency and minimizes heat buildup.
CONS
  • • The substantial weight makes transport and setup a logistical challenge.
  • • High-end price places it beyond many smaller production companies.
  • • Limited input channels may restrict complex signal routing needs.
Product Video
Key Features
Power (Watts) 3900 (K24) / 1500-2400 (K1801)
Components 4x K24 Active HiMid Speakers, 4x K1801 Active Subwoofers
Subwoofer Single 18in woofer with bass reflex design